Oferta z OC sprawcy

Samochód zastępczy z OC sprawcy - bez ponoszenia własnych kosztów

W wypożyczalni samochodów Arsen mają państwo możliwość wypożyczenia samochodu zastępczego na czas naprawy.

Jeżeli w wyniku kolizji nie z Państwa winy uszkodzony został pojazd, który wykorzystujecie Państwo w związku w prowadzoną działalnością gospodarczą, pracą w innej firmie, leczeniem lub rehabilitacją, to istnieje możliwość uzyskania samochodu zastępczego w firmie ubezpieczeniowej sprawcy kolizji. Warunkiem zwrotu poniesionych kosztów jest udokumentowanie, że pojazd jest niezbędny do pracy lub ze względu na stan zdrowia czy też do prowadzenia działalności gospodarczej, a jego brak przyczyni się do określonych strat finansowych. Kolejnym warunkiem zwrotu kosztów jest wynajęcie samochodu tej samej lub niższej klasy, który uległ uszkodzeniu. Przed wynajmem samochodu zastępczego należy złożyć u likwidatora szkody lub w odpowiednim biurze firmy ubezpieczeniowej zgłoszenie szkody i oświadczenie (przykładowy tekst oświadczenia: „Dotyczy sprawy nr… Oświadczam, iż w związku z uszkodzeniem przez Państwa Klienta mojego samochodu, służącego do celów zarobkowych / leczenia, jestem zmuszony(a) wynająć pojazd zastępczy na czas naprawy mojego samochodu”) Na kopii powinno zostać podbite potwierdzenie i data przyjęcia pisma przez ubezpieczyciela.

Naprawa samochodu, to zazwyczaj szereg wielu następujących po sobie, czasochłonnych działań i czynności. Niemal zawsze serwis nie dysponuje wszystkimi częściami zamiennymi, potrzebnymi do wykonania naprawy i zachodzi konieczność sprowadzenia ich (nierzadko z zagranicy). W efekcie sprawia to, że chociaż sam proces naprawczy trwa tylko kilka dni, to przygotowanie do naprawy może przedłużyć się nawet do kilku tygodni. Wyznacznikiem okresu wynajęcia samochodu zastępczego nie jest (jak to bardzo chętnie interpretują firmy ubezpieczeniowe) tzw. technologiczny czas naprawy, ale faktyczny czas unieruchomienia pojazdu, bowiem straty spowodowane jego brakiem są dla Państwa odczuwalne od momentu kolizji, a w szczególności, gdy przebywa w serwisie i kiedy jesteście Państwo samochodu fizycznie pozbawieni.

Firmy ubezpieczeniowe często próbują określić maksymalną stawkę, za jaką można wypożyczyć samochód zastępczy. Nie ma w tym przypadku znaczenia, czy będzie to 250 zł/dobę w najdroższej firmie na danym rynku, czy 130 zł/dobę za taki sam samochód w innej firmie. W świetle obowiązującego prawa ubezpieczyciel nie może nakazać lub polecić państwu korzystanie z usług konkretnej firmy, a co za tym idzie, również określić stawki, za jaką można wynająć auto zastępcze. Jedyne ograniczenie sprowadza się do tego, że macie Państwo prawo wynająć jedyni pojazd tej samej lub niższej klasy, ale zawsze w firmie, którą sami Państwo wybierzecie i za cenę, jaką sami ustalicie z wynajmującym.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa (Kodeks Cywilny art. 361, 363 i 415, Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 24.03.2000 r. Dziennik Ustaw Nr 26 poz. 310 w sprawie OC), ubezpieczyciel w zakresie OC, zobowiązany jest zaspokoić roszczenia poszkodowanego w takim stopniu, aby nie odczuwał żadnych strat związanych z zaistnieniem szkody. W świetle tych przepisów pokrycie kosztów naprawy Państwa samochodu i wynajęcia pojazdu zastępczego, to jedynie podstawowe roszczenia jakie można zgłosić.

Poprzez piętrzenie trudności w załatwianiu podstawowych spraw, ubezpieczyciele budują w petentach świadomość samozadowolenia z pozytywnego ich załatwienia i w ewidentny sposób korzystają na tym, że poszkodowani pomijają mniej oczywiste straty, których pokrycie wydaje się jeszcze trudniejsze do wyegzekwowania. Poszkodowani więc w pierwszej kolejności dbają o pokrycie kosztów naprawy i ewentualnego wynajmu auta zastępczego, a niejako „odpuszczają” straty związane z niedoszłymi do skutku w dniu zaistnienia kolizji czynnościami i interesami, czasem utraconym przy likwidacji szkody, telefonami, nerwami, czy utratą wartości rynkowej i użytkowej naprawianego samochodu. Dlatego też pokrycie tak podstawowego kosztu, jak wynajęcie pojazdu zastępczego nie jest żadnym robieniem "łaski" czy "dobrodziejstwem", ale prawnym obowiązkiem firmy ubezpieczeniowej. Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że w takiej sytuacji prawo stoi po Państwa stronie.

Samochód zastępczy w przypadku awarii lub serwisowania

Prowadząc własną działalność gospodarczą samochód, wynajęcie samochodu zastępczego zasadne jest również w przypadku awarii lub koniczności serwisowania posiadanego przez Państwo samochodu. Oddając własny samochód do serwisu możecie Państwo na czas naprawy wypożyczyć auto zastępcze, a koszty jego wynajęcia wliczyć w koszty prowadzonej działalności. W takiej sytuacji żaden urząd nie może zakwestionować konieczności wynajęcia pojazdu zastępczego, którym posługujecie się Państwo w miejsce samochodu oddanego do serwisu.

Również w przypadku naprawy gwarancyjnej własnego auta trwającej dłużej niż 24 godziny, możecie państwo wynająć samochód zastępczy w wypożyczalni samochodów, a koszty, wynajmu pokrywa producent samochodu jeżeli serwis nie mógł zapewnić samochodu zastępczego.

Nasze wypożyczalnie samochodów

BełchatówBiałystokBydgoszczCzęstochowaElblągGarwolinGdańskGrudziądzInowrocławJaworznoJelenia GóraKaliszKatowiceKielceKoninŁódźMińsk MazowieckiOlsztynOlsztynOstrów Wlkp.Piotrków Tryb.PłockPoznańRadomRogoźnoRokietnicaRzeszówSzczecinekToruńWarszawaWłocławekWrocławZgorzelec